Belka
Niedziela, 5 Maja 2024   imieniny: Irena, Waldemar, Iryda
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Elbląg chce przekopu Mierzei Wiślanej

 
KRZYSZTOF LUKS*: Skala idiotyzmu, która obrasta wokół tego kanału, jest niewyobrażalna. MICHAŁ TOKARCZYK: Dlaczego? K.L.: Pomysł na przekop jest stary jak świat. Już Zygmunt August uroił sobie, że Elbląg, królewskie miasto, może być konkurencją dla stawiających się mieszczan z Gdańska. Natomiast prace pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym były prowadzone od setek lat. Z Elbląga biegł do Królewca tor wodny wybudowany przez Niemców. Płynęły nim jednostki wyprodukowane w elbląskiej Stoczni Ferdynanda Schichaua. Co prawda, jeszcze przed I wojną światową znaczna część zakładu została przeniesiona do Gdańska, ale do końca II wojny światowej budowano tutaj torpedowce. To były jednostki o długości ponad stu metrów i zanurzeniu 3,5 metra. I natura nie ucierpiała na utrzymaniu tego toru. Hipokryzję ekologów widać gołym okiem. Między Świnoujściem a Szczecinem biegnie tor wodny o głębokości 9,5 metra. Teraz chcą go pogłębić o kolejne trzy metry. Krzyku oburzonych jakoś nie słyszę. ARKADIUSZ ZGLIŃSKI**: Zalew Wiślany wygląda coraz gorzej – jest zamulony, brudny i zarasta trzcinami. Pilnie potrzebuje refulacji [prace polegające na wydobyciu dna i umocnieniu plaż – red.]. Jeśli jej zaniechamy przez kolejne dziesięciolecia, akwen zamieni się w bagnisko i wylęgarnię komarów. Kanał ma pomóc środowisku – pływające jednostki natlenią wodę – stworzy lepsze warunki do tarła ryb. K.L.: Poza tym skandalem jest, że do Zalewu Wiślanego nie mogą wpłynąć statki należące do innych państw Unii Europejskiej. To jedyne takie miejsce w Europie. Sytuację komplikuje polsko-rosyjska umowa z 2009 r. Moskwa zezwoliła na korzystanie z Cieśniny Piławskiej, ale jedynie statkom pod polską banderą. przeczytaj więcej: trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,24700874,dlaczego-elblag-chce-przekopu-mierzei-wislanej-bez-portu-grozi.html

 


TVREGIONALNA24.PL REGIONALNA TELEWIZJA INTERNETOWA
 
Data pliku video: 2019-07-07, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat elbląski - powiat w zachodniej części województwa warmińsko – mazurskiego z siedzibą w Elblągu. W jego skład wchodzą gminy: Młynary, Pasłęk, Tolkmicko, Elbląg, Godkowo, Gronowo Elbląskie, Markusy, Milejewo i Rychliki zajmując łącznie powierzchnię nieco ponad 143 ha.

Największą atrakcję turystyczną powiatu stanowią: Kanał Elbląski oraz unikatowe liczne obiekty kultury materialnej związanej z osadnictwem mennonickim. Ponadto turystów przyciągają tutejsze rezerwaty przyrody (m.in. rezerwat jeziora Druzno o randze międzynarodowej), Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej czy Obszary Chronionego Krajobrazu. Poza przyrodą powiat zachwyca także bogactwem zabytków z okresu średniowiecza i wieków nowożytnych, np. ratusz Gotycki, Brama Kamienna i Młyńska w Pasłęku, zespóły pałacowe w Janowie Pomorskim i Kwitajnach , pałac wraz z parkiem w Powodowie i Topolnie Wielkim oraz zespół dworsko-parkowy w Połoninach.

Główne sektory tutejszego przemysłu stanowią: przemysł maszynowy (ABB Sp. z o.o.) , meblarski (Wójcik Fabryka Mebli Sp. z  o. o)  i spożywczy (Grupa Żywiec S.A. Browar w Elblągu).

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola