Belka
Wtorek, 19 Marca 2024   imieniny: Bogdan, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Dobra dla Elbląga nowina z Watykanu

Data publikacji: 2016-11-22, Data modyfikacji: 2016-11-22
A A AWydrukDrukuj  
 
Dobra dla Elbląga nowina z Watykanu

Święty Mikołaj z Miry został patronem Elbląga. Oficjalnie potwierdziła to Stolica Apostolska, a konkretnie dekret wydany przez Rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. O dokumencie oraz uroczystościach, które z okazji uznania Świętego Mikołaja za patrona odbędą się w naszym mieście opowiadali podczas dzisiejszej konferencji prasowej - Witold Wróblewski prezydent Elbląga, Marek Pruszak przewodniczący Rady Miejskiej oraz ks. Wojciech Skibicki rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej.

Dobra nowina z Watykanu, św. Mikołaj jest już oficjalnie uznanym przez Stolicę Apostolską patronem Elbląga. 5 maja br. radni przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia woli ustanowienia Świętego Mikołaja z Miry patronem miasta. Upoważnili mnie również do zwrócenia się do księdza biskupa Jezierskiego o wystąpienie do Watykanu z prośbą o ustanowienie patrona. W piątek ks. Biskup poinformował mnie i Pana Przewodniczącego o decyzji Stolicy Apostolskiej ustanawiającej świętego za naszego Patrona - mówił prezydent Wróblewski

Oświadczenie Biskupa Elbląskiego w związku z ustanowieniem Patrona Elbląga przywołał ksiądz Wojciech Skibicki rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej:

17 listopada 2016 r. otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź ze Stolicy Apostolskiej na prośbę o ustanowienie św. Mikołaja z Myry patronem Elbląga. Rzymska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów:

1. dostrzegła istniejący od wieków i obecnie kult św. Mikołaja w Elblągu;
2. przyjęła wybór osoby św. Mikołaja z pośród wielu świętych jako patrona naszego miasta, czemu sprzyja zgodne stanowisko Rady Miasta, a także duchownych innych Kościołów chrześcijańskich;
3. uznała aprobatę miejscowego biskupa dla idei patrona miasta
4. potwierdziła przedłożoną prośbę, aby św. Mikołaj mógł być uznany za patrona Elbląga.

Potwierdzenie posiada charakter dekretu bez względu na jakiekolwiek przeciwne rozporządzenia.

Cieszę się, że patronem Elbląga został święty znany i czczony przez chrześcijan na Wschodzie i na Zachodzie, budzący miłe skojarzenia, wrażliwy na ludzkie cierpienie i biedę oraz kochany przez dzieci.

+Jacek Jezierski – biskup elbląski
Elbląg, dn. 22 listopada 2016

Marek Pruszak przewodniczący Rady Miejskiej mówił z kolei - 6 grudnia Elbląg przeżyjemy uroczystość, która będzie konsekwencją tego, co na nadzwyczajnej sesji wydarzyło się 5 maja. Stosowana uchwała przesłana została do Stolicy Apostolskiej. Na uroczystej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 6 grudnia odczytany zostanie dekret Kongregacji i podjęta zostanie przez radnych uchwała ustanawiająca Patrona Miasta. Jest to Patron wyjątkowy, będący symbolem pojednania wschodu i zachodu, opiekun ludzi dobrej woli, którzy służą innym. Święty Mikołaj jest również patronem portów i miast hanzeatyckich.


Program uroczystości - 6 grudnia
godz. 16.30 – Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej – Ratusz Staromiejski
godz. 17.00 – Wspólne rozświetlenie choinki  – Stary Rynek 
godz. 18.00 – Uroczysta Msza Św. w intencji  Elbląga i mieszkańców – Katedra Św. Mikołaja

Szczegóły programu mikołajkowego zaprezentował prezydent Wróblewski.

Symboliczne rozświetlenie pierwszej choinki będzie miało miejsce 6 grudnia br. o godz. 17.00, w tradycyjnym punkcie na Starym Mieście, pomiędzy Katedrą a Ratuszem Staromiejskim. Już od godz. 16.30 na dzieci będzie czekał ze słodkimi przyjemnościami Mikołaj. Spotkanie ze świętym Mikołajem to okazja do przekazania listów od dzieci – zachęcamy małych elblążan do przygotowania się do tego spotkania. Swoją obecność zapowiedzieli również elbląscy motocykliści, miłośnicy motocykli i dziecięcych serc, którzy tego dnia, jak co roku odwiedzają z upominkami dzieci leżące w elbląskich szpitalach.

- Przy pięknie rozświetlonej choince będzie można wysłuchać i również wspólnie zaśpiewać świąteczne pieśni i piosenki. Tego dnia po mieście będzie jeździł świąteczny Tramwaj Mikołajkowy. To znany elblążanom zabytkowy tramwaj, który pokazuje się na trasie z okazji szczególnych wydarzeń. W tramwaju również będzie można spotkać Mikołaja. W tramwaju będą obowiązywały specjalne, bezpłatne bilety, które będzie można otrzymać od mikołajkowej bileterki. W przygotowanie tramwaju zaangażowani są członkowie Klubu Miłośników Tramwajów w Elblągu. Zapraszamy całe grupy dzieci z przedszkoli i szkół na przejażdżki tym czerwonym mikołajkowym tramwajem - zakończył prezydent

redakcja, Źródło artykułu: elblag.eu, Autor zdjęć: elblag.eu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat elbląski - powiat w zachodniej części województwa warmińsko – mazurskiego z siedzibą w Elblągu. W jego skład wchodzą gminy: Młynary, Pasłęk, Tolkmicko, Elbląg, Godkowo, Gronowo Elbląskie, Markusy, Milejewo i Rychliki zajmując łącznie powierzchnię nieco ponad 143 ha.

Największą atrakcję turystyczną powiatu stanowią: Kanał Elbląski oraz unikatowe liczne obiekty kultury materialnej związanej z osadnictwem mennonickim. Ponadto turystów przyciągają tutejsze rezerwaty przyrody (m.in. rezerwat jeziora Druzno o randze międzynarodowej), Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej czy Obszary Chronionego Krajobrazu. Poza przyrodą powiat zachwyca także bogactwem zabytków z okresu średniowiecza i wieków nowożytnych, np. ratusz Gotycki, Brama Kamienna i Młyńska w Pasłęku, zespóły pałacowe w Janowie Pomorskim i Kwitajnach , pałac wraz z parkiem w Powodowie i Topolnie Wielkim oraz zespół dworsko-parkowy w Połoninach.

Główne sektory tutejszego przemysłu stanowią: przemysł maszynowy (ABB Sp. z o.o.) , meblarski (Wójcik Fabryka Mebli Sp. z  o. o)  i spożywczy (Grupa Żywiec S.A. Browar w Elblągu).

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola