Belka
Wtorek, 23 Kwietnia 2024   imieniny: Jerzy, Wojciech
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wernisaż wystawy fotograficznej "Meteoryty"

Data publikacji: 2013-07-29, Data modyfikacji: 2013-07-30
A A AWydrukDrukuj  
 

W piątek 2 sierpnia o godz. 18.00 zapraszamy do Galerii Spatium Novum Biblioteki Elbląskiej na wernisaż wystawy fotograficznej „Meteoryty” Marzenny Szymańskiej. Wstęp wolny.

Meteoryty to pozostałości drobnego skalnego ciała niebieskiego (meteoroidu) przyciągniętego przez znacznie większe ciało niebieskie, która w postaci ciała stałego dotarła do jego powierzchni. Upraszczając, to kosmiczne kamienie, które spadły na Ziemię. Meteoryty od zawsze wzbudzały zainteresowanie, jak wszystko co jest odpryskiem Kosmosu.
Ci jednak, którzy spodziewają się, że na wystawie zobaczą kamienie właśnie,  mogą czuć się zawiedzeni.
Wystawa fotograficzna Marzenny Szymańskiej będzie, owszem, wystawą prawdziwych meteorytów, ale nie tych skalnych...
Zacznijmy jednak od początku....
Nie byłoby wystawy „Meteoryty” Marzenny Szymańskiej, gdyby nie książka Marka Stokowskiego „Stroiciel lasu”. To właśnie lektura tej powieści zainspirowała artystkę do stworzenia wystawy, którą będzie można zobaczyć w bibliotece.

Marzenna Szymańska o wystawie:

„Meteoryty” przywędrowały do mnie wraz z ukończeniem lektury książki pt. „Stroiciel lasu”. Okazało się bowiem, że w swoim archiwum fotograficznym posiadam zdjęcia ilustrujące owe dziwne zdania, które co jakiś czas pojawiały się w głowie bohatera powieści-M.

Dzięki współpracy z autorem książki, p. Markiem Stokowskim, który od początku mnie wspierał i zachęcał do stworzenia duetów: zdjęcie+tekst oraz  dzięki Kindze Dybek-graficzce, która tę moją wizję tak pięknie zaprojektowała, możecie także Państwo zobaczyć i dowiedzieć się czym są najprawdziwsze meteoryty.

Wystawa jest przykładem na to, jak bardzo tekst może wpływać na odbiorcę i inspirować do tworzenia artystycznych kreacji. Właśnie ze zderzenia tekstu i wyobraźni artystki powstała owa wystawa.

Bohater książki Marka Stokowskiego M. od czasu do czasu dostaje w głowę "meteorytem" – myślą pojawiającą się nagle i nie wiadomo skąd. Są to meteoryty w rodzaju:
„ROŚLINY SĄ CICHE”
„PRZYCUPNĄŁ W KAŁUŻY POD DŹWIGIEM I ZASNĄŁ. POKUSA JEST WIECZNA.”
„ZOSTAWMY TO WSZYSTKO. JEST DOBRZE. ŻEGLUJMY JAK MODRZEWIE.”

NOTA O AUTORCE ZDJĘĆ I POMYSŁODAWCZYNI CYKLU:
Marzenna Szymańska, urodzona w 1977 roku, w Warszawie.
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz podyplomowych studiów pedagogicznych. Fotograf i animator kultury. Współtwórca otwockiej Pracowni Rozwoju KALEJDOSKOP, gdzie prowadzi zajęcia z fotografii.

NOTA O AUTORZE „Stroiciela lasu”:
Marek Stokowski, urodzony w roku 1957 w Warszawie. Poeta, prozaik, autor książek beletrystycznych i edukacyjnych. Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowego studium działań edukacyjnych w muzeach. Na co dzień kustosz w Muzeum Zamkowym w Malborku. Zna każdy zakamarek Zamku. Wydał tom wierszy „Dzień nad ciemną rzeką” (1996), zbiór humoresek „Sny dla dorosłych i dla dzieci” (1998), prozę dla młodzieży oraz kilka książek edukacyjnych o zakonie krzyżackim i jego zamkach, powieści „Samo-loty” (2005) oraz „Stroiciel lasu (2010). Ta ostatnia zapewne znana jest słuchaczom radiowej Trójki, gdzie była czytana przez Dariusza Basińskiego i Jadwigę Basińską z Kabarety Mumio. Nominacja do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2011 (za 2010 rok).

NOTA O AUTORCE PROJEKTU GRAFICZNEGO „METEORYTÓW”:
Kinga Dybek, urodzona w 1981 roku w Krakowie. Absolwentka Projektowania Graficznego krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego. Na co dzień zajmuje się tworzeniem projektów graficznych dla agencji reklamowych. Tworzy także autorskie projekty kolekcji dla polskich firm rowerowych. Od niedawna zajmuje się także ilustracją i projektowaniem książek.

Wernisaż wystawy „Meteoryty” odbędzie się w piątek 2 sierpnia o godz. 18.00 w Galerii Spatium Novum Biblioteki Elbląskiej.

Wystawę będzie można oglądać do końca sierpnia w godzinach otwarcia biblioteki.

 

Urzad Miejski w Elblagu, Źródło artykułu: www.umelblag.pl, Autor zdjęć: Urzad Miejski w Elblagu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat elbląski - powiat w zachodniej części województwa warmińsko – mazurskiego z siedzibą w Elblągu. W jego skład wchodzą gminy: Młynary, Pasłęk, Tolkmicko, Elbląg, Godkowo, Gronowo Elbląskie, Markusy, Milejewo i Rychliki zajmując łącznie powierzchnię nieco ponad 143 ha.

Największą atrakcję turystyczną powiatu stanowią: Kanał Elbląski oraz unikatowe liczne obiekty kultury materialnej związanej z osadnictwem mennonickim. Ponadto turystów przyciągają tutejsze rezerwaty przyrody (m.in. rezerwat jeziora Druzno o randze międzynarodowej), Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej czy Obszary Chronionego Krajobrazu. Poza przyrodą powiat zachwyca także bogactwem zabytków z okresu średniowiecza i wieków nowożytnych, np. ratusz Gotycki, Brama Kamienna i Młyńska w Pasłęku, zespóły pałacowe w Janowie Pomorskim i Kwitajnach , pałac wraz z parkiem w Powodowie i Topolnie Wielkim oraz zespół dworsko-parkowy w Połoninach.

Główne sektory tutejszego przemysłu stanowią: przemysł maszynowy (ABB Sp. z o.o.) , meblarski (Wójcik Fabryka Mebli Sp. z  o. o)  i spożywczy (Grupa Żywiec S.A. Browar w Elblągu).

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola