Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Kolejne odkrycie archeologiczne

Data publikacji: 2013-07-26, Data modyfikacji: 2013-07-26
A A AWydrukDrukuj  
 

Kolejne odkrycie archeologiczne

 

Przebudowa drogi 503 przyniosła kolejne odkrycie archeologiczne. We wtorek na skrzyżowaniu ulic Pocztowej i Królewieckiej robotnicy odkopali narożnik obiektu, prawdopodobnie jest to pozostałość nowożytnej fortyfikacji. - W tej chwili trudno jest mi powiedzieć na co dokładnie natrafiono i z jakiego okresu pochodzi znalezisko – mówi archeolog Grażyna Nawrolska odpowiedzialna za nadzór archeologiczny tej inwestycji.

Przypomnijmy, że przebudowa drogi wojewódzkiej 503 rozpoczęła się w ubiegłym roku i przyniosła już kilka odkryć archeologicznych. W tym tygodniu odkopano kolejne mury, które prawdopodobnie stanowią pozostałość nowożytnej fortyfikacji.
- Jest to ceglany narożnik obiektu na fundamencie kamiennym. Obiekt znajduje się w linii fortyfikacji, które otaczały stare miasto – wskazuje archeolog Grażyna Nawrolska.  - Na razie nie wiem na jak długo opóźnione zostaną prace na przebudową drogi, nasze prace mogą potrwać kilka tygodni, robotnicy mogą jednak pracować na innym odcinku drogi. Badania chcemy rozpocząć jak najszybciej. W poniedziałek złożony zostanie wniosek do konserwatora zabytków o rozpoczęcie ratowniczych badań archeologicznych – podkreśla Grażyna Nawrolska

Projekt pn. "Przebudowa ulic oraz drogowych obiektów inżynierskich stanowiących ciąg drogi wojewódzkiej nr 503 w obszarze miasta Elbląga - etap I od Placu Słowiańskiego do ul. Obrońców Pokoju" wpisuje się w wieloletni, kompleksowy program rozwoju infrastruktury komunikacyjnej Elbląga, która jest niezbędnym czynnikiem warunkującym rozwój społeczno-gospodarczy miasta. Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się także do poprawy bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego oraz mieszkańców budynków zlokalizowanych wzdłuż modernizowanych ulic a także wzmocnienia konstrukcji drogi i poprawę parametrów ruchu. Inwestycja jest dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 i 2013 oraz budżetu miasta Elbląg.

 

 

 

 

Urzad Miejski w Elblagu, Źródło artykułu: www.umelblag.pl, Autor zdjęć: Urzad Miejski w Elblagu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat elbląski - powiat w zachodniej części województwa warmińsko – mazurskiego z siedzibą w Elblągu. W jego skład wchodzą gminy: Młynary, Pasłęk, Tolkmicko, Elbląg, Godkowo, Gronowo Elbląskie, Markusy, Milejewo i Rychliki zajmując łącznie powierzchnię nieco ponad 143 ha.

Największą atrakcję turystyczną powiatu stanowią: Kanał Elbląski oraz unikatowe liczne obiekty kultury materialnej związanej z osadnictwem mennonickim. Ponadto turystów przyciągają tutejsze rezerwaty przyrody (m.in. rezerwat jeziora Druzno o randze międzynarodowej), Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej czy Obszary Chronionego Krajobrazu. Poza przyrodą powiat zachwyca także bogactwem zabytków z okresu średniowiecza i wieków nowożytnych, np. ratusz Gotycki, Brama Kamienna i Młyńska w Pasłęku, zespóły pałacowe w Janowie Pomorskim i Kwitajnach , pałac wraz z parkiem w Powodowie i Topolnie Wielkim oraz zespół dworsko-parkowy w Połoninach.

Główne sektory tutejszego przemysłu stanowią: przemysł maszynowy (ABB Sp. z o.o.) , meblarski (Wójcik Fabryka Mebli Sp. z  o. o)  i spożywczy (Grupa Żywiec S.A. Browar w Elblągu).

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola