Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Sięgnij gwiazd z ADAMED SmartUP. Zbuduj własny teleskop na letnie obserwacje

Data publikacji: 2020-07-25, Data modyfikacji: 2020-07-25
A A AWydrukDrukuj  
 
Sięgnij gwiazd z ADAMED SmartUP. Zbuduj własny teleskop na letnie obserwacje

Letnie, nocne niebo obfituje w atrakcyjne zjawiska astronomiczne, w tym sławne spadające gwiazdy - Perseidy. Część z nich możemy obserwować gołym okiem, w przypadku innych przydatny będzie prosty teleskop, nawet ten samodzielnie skonstruowany w domu. Instrukcję, jak zbudować go za mniej niż 50 zł, będzie można poznać podczas najbliższego webinaru organizowanego w ramach programu ADAMED SmartUP. Otwarte spotkanie online odbędzie się 30 lipca o godz. 17.30.

Corocznie od połowy lipca Ziemia przelatuje przez rój Perseidów, które wpadając w atmosferę planety efektownie się spalają, tworząc deszcz spadających gwiazd. Astronomowie obserwują to zjawisko od setek lat. I choć współczesne sposoby badania kosmosu zmieniły się nie do poznania, to już wtedy naukowcy dysponowali imponującą wiedzą na temat układu słonecznego i używali pierwszych teleskopów.

O tych historycznych i obecnych narzędziach do obserwacji nieba będzie można posłuchać podczas otwartego webinaru ADAMED SmartUP, który poprowadzi dr Jakub Bochiński- astronom, projektant i konstruktor zrobotyzowanych teleskopów, a także odkrywca kilkunastu nowych planet poza Układem Słonecznym. Współpracował m.in. z University College of London czy Europejską Agencją Kosmiczną, od kilku lat związany również z programem ADAMED SmartUP.

W trakcie webinaru uczestnicy dowiedzą się, z jakiego sprzętu korzystają astronomowie pracujący na uniwersytetach i w agencjach kosmicznych. Dr Bochiński przedstawi także, jakie rozmiary mają największe teleskopy zwierciadlane na ziemi i radioteleskopy na orbicie oraz zdradzi, jak do obserwacji nieba wykorzystać sztuczną inteligencję.

Najbliższy webinar ADAMED SmartUP to jednak nie tylko okazja, by poszerzyć wiedzę nt. obserwacji nieba, ale także szansa dla pasjonatów nauki i majsterkowania na połączenie tych dwóch zainteresowań. Podczas spotkania zostanie bowiem przedstawiona instrukcja, jak zbudować prosty teleskop w domowych warunkach. Jak zapewnia prowadzący działanie teleskopu optycznego jest w gruncie rzeczy bardzo proste i przy użyciu kilku soczewek można skonstruować go samodzielnie za mniej niż 50 zł.

- Kuba Bochiński to nie tylko świetny naukowiec, ale też doświadczony popularyzator nauki, jeden z Rzeczników Nauki, z którym współpracujemy od kilku lat. Wspólnie możemy zagwarantować, że spotkanie nie będzie standardowym wykładem, ale interaktywną i atrakcyjną prezentacją. Przewidujemy także czas na odpowiedzi zadane nam przez uczestników - zapewnia Martyna Strupczewska, Kierownik programu ADAMED SmartUP.

Webinar organizowany jest w ramach programu naukowego ADAMED SmartUP, który od 2014 r. wspiera polską młodzieży utalentowaną w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych. Spotkanie dedykowane jest uczniom szkół ponadpodstawowych, ale może dołączyć do niego każdy zainteresowany tematem. Podobnie jak wcześniejsze webinary ADAMED SmartUP zostanie ono przeprowadzone za pomocą usługi Microsoft Teams. Do udziału wystarczy dowolna przeglądarka internetowa, bez konieczności zakładania własnego konta w aplikacji. Szczegóły dot. spotkania oraz instrukcja, jak do niego dołączyć, dostępne są na stronie wydarzenia na Facebooku.

 

, Źródło artykułu: ADAMED SmartUP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat elbląski - powiat w zachodniej części województwa warmińsko – mazurskiego z siedzibą w Elblągu. W jego skład wchodzą gminy: Młynary, Pasłęk, Tolkmicko, Elbląg, Godkowo, Gronowo Elbląskie, Markusy, Milejewo i Rychliki zajmując łącznie powierzchnię nieco ponad 143 ha.

Największą atrakcję turystyczną powiatu stanowią: Kanał Elbląski oraz unikatowe liczne obiekty kultury materialnej związanej z osadnictwem mennonickim. Ponadto turystów przyciągają tutejsze rezerwaty przyrody (m.in. rezerwat jeziora Druzno o randze międzynarodowej), Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej czy Obszary Chronionego Krajobrazu. Poza przyrodą powiat zachwyca także bogactwem zabytków z okresu średniowiecza i wieków nowożytnych, np. ratusz Gotycki, Brama Kamienna i Młyńska w Pasłęku, zespóły pałacowe w Janowie Pomorskim i Kwitajnach , pałac wraz z parkiem w Powodowie i Topolnie Wielkim oraz zespół dworsko-parkowy w Połoninach.

Główne sektory tutejszego przemysłu stanowią: przemysł maszynowy (ABB Sp. z o.o.) , meblarski (Wójcik Fabryka Mebli Sp. z  o. o)  i spożywczy (Grupa Żywiec S.A. Browar w Elblągu).

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola